بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
همایش عوامل اجرایی برنامه ملی شهاب در یاسوج برگزار شد. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

این همایش با حضور مدرسین دوره‌های آموزشی برنامه ملی شهاب، معاونین آموزشی شهرستان‌ها و مناطق، مدیران و معاونین مدارس


و کارشناسان در سالن اجتماعات اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد.

یوسف نیک‌روز، رئیس بنیاد نخبگان استان در این همایش که با هدف تبیین برنامه ملی شهاب و اهمیت اجرای صحیح آن برگزار شد، افزود: در جامعه جایگاه معلم، به خصوص معلمین مقطع ابتدایی باید بیش از پیش شناخته شود.

وی افزود: در هیچ آئینی به اندازه اسلام، به علم و دانش و دانش‌اندوزی بها داده نشده است و آیاتی در قرآن وجود دارد که این قدر و منزلت را بیان می‌کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان با اشاره به آیه «إِنَّمَا یخْشَی اللّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ» اظهار داشت: در این آیه یک قید خاص به کار رفته و آن این است که: در حقیقت از میان بندگان خدا، تنها دانشمندان‌ اند از او می‌ترسند و در برابر او خاشع و خاضع و این خشوع و ترس ناشی از معرفت علماست که برای معلمان، این، افتخار بزرگی است که به خدا نزدیکترند.

وی اذعان کرد: بر اساس آیات الهی، دلیل سجده فرشتگان مقرب بر حضرت آدم، رساندن او به جایگاه معلمی از طرف خداوند بوده است و این خود نشان از جایگاه ویژه و والای شغل مقدس معلمی دارد.

وی با بیان اینکه وظیفه معلم رساندن متعلمین از جهل به نور و آگاهیست، افزود: معلم احیاگر جامعه است و هیچ دردی مزمن‌تر از نادانی نیست که این درد توسط معلم درمان‌ می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان اظهار داشت: برنامه ملی شهاب که از سال 93 در استان از پایه چهارم ابتدایی آغاز شده، به خاطر اهمیت کشف استعدادها در این پایه است و این نقش شما عزیزان ـ آموزگاران ابتدایی ـ را نشان می‌دهد.

نایب رئیس ستاد اجرایی استانی برنامه ملی شهاب افزود: اجرای صحیح برنامه ملی شهاب مستلزم عوامل متعددی است که مهم‌ترین آن داشتن صبر و حوصله در اجرای آن است، چرا که نتایج این برنامه را در20 سال آینده مشاهده خواهیم کرد.

نیک‌روز گفت: بنیاد نخبگان دست نیاز به سوی شما دراز می‌کند، چرا که این برنامه ملی، معلم محور است و نقش اصلی در اجرای صحیح آن که منجر به نتایج خوب و بهینه شود، را معلم ایفا می‌کند.

رئیس بنیاد نخبگان استان تأکید کرد: عزیزان، استعدادهای برتر امروز، به طور بالقوه نخبگان جامعه را تشکیل می‌دهند و اگر به موقع هم مستعدین و هم استعدادهای آنان شناسایی و به درستی و در مسیری صحیح، هدایت و راهنمایی شوند، یقیناً هم خود این افراد زندگی خوب و موفقی خواهند داشت و هم موجب رشد جامعه و بهبود وضعیت جامعه خواهند شد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، افزود: این طرح، طرح بسیار مهمی است و مقام معظم رهبری نیز در جلسه خود با نخبگان در مهرماه سال 94، بسیار روی این موضوع تأکید داشتند و این خود حساسیت و اهمیت طرح رو بالا خواهد برد. چرا که به فرموده ایشان، پیش از شناسایی نخبگان، شناسایی استعداد برتر باید انجام شود، چرا این استعداد برتر هست که به مرور و به تدریج نخبه خواهد شد.

نیک‌روز گفت: در برنامه ملی شهاب قصد نداریم به هیچ دانش‌آموزی برچسپی بزنیم و قرار نیست به کسی رتبه‌ای، درجه‌ای یا جایزه‌ای داده شود که خدای ناکرده موجب خودبرتربینی در بین برخی و یأس و ناامیدی و سرخوردگی در برخی دیگر از دانش‌آموزان شود.

نایب رئیس ستاد اجرایی استانی برنامه ملی شهاب افزود: هر دانش آموز را با هر استعدادی که دارد، می پذیریم و برای تفاوت استعدادها، حرمت و احترام قائل می‌شویم.

در ادامه این همایش مدیر کل آموزش و پرورش استان گفت: امروزه در دنیا نیروی انسانی بزرگ‌ترین سرمایه به حساب می‌رود و اگر کشوری بخواهد توسعه پیدا کند باید روی نیروی انسانی حساب ویژه‌ای باز کند.

وی گفت: در کشور ما هم نیروی انسانی مستعد و توانمند و سرآمد فراوان است، اما مهم‌تر از آن شناسایی و کشف این نیروها، سپس اموزش و توانمندسازی و بعد ازآن هدایت در مسیر صحیح است.

زارع‌پور افزود: یکی از برنامه‌هایی که این مهم را عملیاتی می‌کند همین برنامه ملی شهاب است که مورد تأکید مقام معظم رهبری است و در دولت یازدهم آغاز و در دولت دوازدهم به خوبی و با حساسیت بیشتر پیگیری‌ خواهد شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه در این برنامه از جداسازی دانش‌آموزان پرهیز می‌شود، گفت: نگاه غالب دنیا در امر آموزش همین است که ما با توجه به اسناد بالادستی در حوزه علم و دانش و همچنین سند چشم‌انداز باید جایگاه خود را در این حوزه بدست آوریم.

در پایان این همایش به مدت 3 ساعت پیرامون برنامه ملی شهاب، نحوه اجرا، برگزاری دوره‌های آموزشی و ... مطالبی توسط معاون آموزش ابتدایی، مدیر مرکز استعداد درخشان اداره کل آموزش و پرورش و همچنین کارشناس بنیاد نخبگان  استان ارائه گردید و به سؤالات مسؤولین شهرستان‌ها و مناطق پاسخ داده شد.

گزارش تصویری

 
بنر